Jak w rzeczywistości wyglądali Święty Mikołaj, Kopernik oraz inni postaci historyczne

0
1523

Już od dzieciństwa znamy ich imiona i nawet wyobrażamy sobie, jak wyglądali. Tymczasem naukowcy, badając szczątki, przypuszczalnie należące do tych postaci historycznych, skrupulatnie i ostrożnie odtwarzają faktyczny obraz twarzy legendarnych działaczy z przeszłości.

Wybraliśmy 10 rekonstrukcji, gdzie są oni zaprezentowani niczym żywi. I tak, patrząc na te twarze rozumiesz, że faraon wcale nie był taki majestatyczny, a za jego gromkim tytułem schowana była słaba i chorowita osoba, a Neferetiti podobna jest trochę do Angeliny Jolie.

Tutanchamon

Faraon, który władał Egiptem w latach 1332–1323 p.n.e. Naukowcy sądzą, że Tutanchamon chorował na chorobę genetyczną, a także na malarię, która możliwe i była przyczyną jego wczesnej śmierci. Faraon zmarł w wieku 19 lat.

Nefertiti

W 2003 roku mumię o numerze KV35YL zidentyfikowano jako Neferetiti. Była to ukochana żoną Echnatona – faraona XVIII dynastii. W tym samym roku została przeprowadzona rekonstrukcja jej oblicza.

Dante Alighieri

Oblicze wielkiego włoskiego poety XIII- XIV wieku Dante’go Alighieri zrekonstruowano w 2007 roku.

William Szekspir

Rekonstrukcja twarzy Williama Szekspira była dokonana na podstawie jego pośmiertnej maski.

Apostoł Paweł

Święty Paweł żył w latach 5-67 naszej ery. W 2009 r. zbadano po raz pierwszy sarkofag, znajdujący się pod ołtarzem rzymskiej Bazyliki św. Pawła za Murami. Odkryte tam szczątki, prawdopodobnie należały do św. Pawła.

Mikołaj z Miry

W katolicyzmie i prawosławiu Mikołaj z Miry uchodzi za cudotwórcę i jest uznawany jako patron marynarzy, kupców i dzieci.

Henryk IV Burbon

Możliwe, że właśnie tak wyglądał Henryk IV Burbon, król Nawary i Francji, lider hugenotów, zamordowany przez fanatyka katolicyzmu w 1610 r. Rekonstrukcja przeprowadzona w 2010 r. przez grupę naukowców na czele z Filipem Charlier.

Król Ryszard III

Oblicze króla zrekonstruowano na podstawie szczątek, odnalezionych jesienią 2012 roku, znajdujących się pod parkingiem w Leicester.

Jan Sebastian Bach

Twarz wielkiego niemieckiego kompozytora, żyjącego w XVIII w., była zrekonstruowana w 2008 r. przez szkocką antropolożkę Caroline Wilkinson.

Mikołaj Kopernik

Szczątki średniowiecznego twórcy heliocentrycznego obrazu świata Mikołaja Kopernika były odkryte w katedrze we Fromborku w 2005 r.. Komputerowa rekonstrukcja twarzy wykonana została w Warszawie w Centralnym laboratorium kryminalistycznym.

 

Źródło adme.ru

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.