Mapy świata – jak wyglądają w różnych krajach

0
2660

Mapy świata, znane nam z dzieciństwa – zwłaszcza te, które pokazują nam w szkole – kształtują nasze pojęcie tego, jak ukształtowany świat. Nie byłoby tym nic złego, aby nie zapominać o tym, że na płaskiej mapie jest tylko  symboliczne i zniekształcone odwzorowanie ziemskiego globu.

Jednak wielu z nas przenosi pokazane  na płaskiej mapie stereotypy na  swój stosunek do świata realnego. Zaczynamy wierzyć, że są kraje, które odgrywają dominującą rolę w świecie, które znajdują się w jego centrum, a są także takie, które odgrywają podrzędną rolę, znajdując się na jego peryferiach.

Jak będzie widoczne poniżej, w różnych krajach – w Rosji, Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii, Chile, RPA mapy świata bardzo się różnią. Wszystko zależy od tego,  co autor mapy  obierze jako  wyróżnik: 1) jak wyśrodkować mapę w stosunku do Wschodu i Zachodu; 2) jak wyśrodkować mapę względem Północy i Południa; 3) jaką zastosuje się metodę projekcji.

Mapa świata z pozycji  Rosji

Pionowa oś świata (centrowanie Zachodu i Wschodu) przechodzi przez Moskwę. Obie Ameryki i Australii znajda się na obrzeżu świata. Pacyfik nie jest postrzegany jako integralna przestrzeń.

Mapa świata z pozycji Europy

Pionowa oś świata  przechodzi przez Londyn. Tak jak na mapie rosyjskiej, obie Ameryki i Australia są na peryferiach świata i Pacyfik nie jest postrzegany jako integralna przestrzeń. Ponadto równik (centrowanie Północy i Południa) jest przesunięty w kierunku dolnej części mapy, co sprawia, że Afryka, Ameryka Południowa i Australia są mniejsze w stosunku do Ameryki Północnej i Eurazji, niż jest w rzeczywistości.

Mapa świata z pozycji  USA

Pionowa oś świata  przechodzi przez Stany Zjednoczone. Ameryka jest to „wyspą”, otoczona przez  Ocean Spokojny na zachodzie i Ocean Atlantycki na wschodzie. Jak również na mapie europejskiej, równika jest przesunięty do dolnej części mapy, co sprawia, że Ameryka Północna i Eurazja są znacznie większe w porównaniu z wielkością Ameryki Południowej, Afryki i Australii, niż jest w rzeczywistości. Ponadto, w tym przypadku Amerykanom komplikuje się postrzeganie Rosji, Indii i Chin: na mapach są  te kraje „obecne”  dwa razy — na zachodzie i wschodzie.

Mapa świata z pozycji  Chin

Chiny na swojej  mapie znajdują się na zachodnim brzegu Oceanu Spokojnego. Do tego oceanu mają dostęp  wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Afryki i Eurazji, które z tego powodu  znajdą się  na peryferiach świata.

Mapa świata z pozycji  Australii

Istnieje powszechny stereotyp, że dominuje to, co jest powyżej, a to co jest poniżej znajduje się w pozycji podporządkowanej. Australijczycy nie tylko  przeprowadzają pionową oś świata  poprzez swój ląd,  umieszczają  go na innymi, przewracając mapę o 180 stopni. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, są one wyspą leżącą pomiędzy trzema oceanami: Pacyfikiem, Indyjskim i Południowym. Inną ważną rolę zaczyna odgrywać Antarktyda, ukryta na samym dole na wszystkich innych mapach.

Mapa świata z pozycji  Republiki Południowej Afryki

Republika Południowej Afryki jest podobnie jak Australia na górze, a nie u dołu mapy, co sprawia, że jest postrzegana jako kraj, dominujący  nad wszystkimi innymi. Republika Południowej Afryki jest półwyspem, wciśniętym między dwa oceany: Indyjski i Atlantyk. Pacyfik i Rosja przechodzą na peryferie świata.

Mapa świata z pozycji  Chile

Ta mapa świata została opracowana na zlecenie Wojskowego Instytutu Geograficznego w celu dalszego wprowadzenia do podręczników szkolnych. Podobnie jak mapa australijska,  ta również jest odwrócona tak, że Chile są w położeniu dominującym na świecie. W środku mapy jest Ocean Spokojny, a to jest bezpośrednio związane z polityką współczesnych  Chile, które chcą stać się jednym z najważniejszych centrów biznesowych w regionie Pacyfiku. W związku z tym Chile jest nieco podobne do Chin. Na tej mapie  Afryka i Europa znalazły się na obrzeżach  świata.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym czego się przed chwilą dowiedziałeś!

Autor Maksim Karakułow

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.