Jakie dzieło reprezentuje Polskę na mapie obrazów świata?

0
543

Sztuka może wiele powiedzieć o historii narodu i jego rozwoju kultury. Zobaczcie mapkę stworzoną przez anonimowego twórcę, który wybrał 44 obrazy będące ikonami w konkretnych państwach.

Pomysłowy twórca ukrywający się w sieci pod pseudonimem halfabluesky opublikował na Reddit nietypową mapę dla wszystkich miłośników sztuki. Tradycyjny zarys Starego Kontynentu zamienił w mozaikę złożoną z największych w dziejach historii płócien malarskich.

Każdy wybrany przez niego obraz został dopasowany do kształtu konkretnego państwa, dzięki czemu na jednym obrazku możemy zobaczyć przekrój najważniejszych dzieł europejskich.

Na mapie znalazły się aż 44 obrazy z różnych epok i rożnych stylów artystycznych. Nie wiemy do końca, jakimi kryteriami kierował się autor mapy, ale prawdopodobnie brał pod uwagę najbardziej znane i cenione dzieła sztuki w konkretnych krajach. Myśląc w ten sposób umieścił na mapie tak znane obrazy, jak ‚Wędrowiec nad morzem mgły’ Caspara Davida Friedricha (Niemcy), ‚Pocałunek’ Gustava Klimta (Austria), ‚Syn człowieczy’ Rene Magritta (Belgia), ‚Trzy studia do portretu Luciana Freuda’ Francisa Bacona (Irlandia), czy ‚Krzyk’ Edvarda Muncha (Norwegia).

Jako reprezentanta polskiego malarstwa wybrano dzieło ‚Rejtan’ Jana Matejki z 1866 roku, które przedstawia protest Tadeusza Reytana przeciwko I rozbiorowi Polski na Sejmie Rozbiorowym.

Źródło fpiec.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.