Jak szybko człowiek staje się dzikim zwierzem

0
1093

Ponad czterdzieści lat temu serbska malarka Marina Abramović  udowodniła, iż natura człowieka tak naprawdę zwierzęca, co więcej dość okrutna i sadystyczna.

W 1974 roku  przeprowadziła ona perfomance pt. „ Rytm O”. Pomysł dość zwykły. Artystka po prostu pozwoliła publice robić z sobą wszystko, co  przyjdzie do głowy.  W ręku trzymała tabliczkę z napisem : „ Na stole leżą 72 przedmioty,  można ich użyć do mnie w taki sposób, jaki chcecie. Jestem rzeczą. Biorę na siebie pełną odpowiedzialność w całym okresie przeprowadzenia tego przedsięwzięcia – od godz. 20.00 do 02.00.

Na stoliku lezało sporo przedmiotów  całkowicie bezpiecznych, jednak  niektóre mogły okaleczyć, a nawet spowodować śmierć. W zestawie narzędzi m.in. okazała się żyletka, nóż, pejcz  i pistolet z jednym nabojem!

Na początku zachowanie uczestników było dość powstrzymane. Krytyk  artystyczny Thomas McEvilley wspomina: „Jeden ze zwiedzających perfomance podniósł ręcę Mariny, drugi odwrócił ją, trzeci dotykał w miejscach intymnych…”

Jednak po upływie czasu, zwiedzający ośmielili się i zaczęli tracić nad sobą kontrolę. Na trzeciej godzinie perfomancu sytuacja stała się ktytyczna!

„ Ludzie zaczęli ścinać odzież Mariny  żyletką. Potem wsadzali w brzuch kolce od róży i wodzili po skórze ostzem noża. Mimo to, Abramović była na tyle oodana idei , że nie stawiawiałaby oporu nawet w wypadku gwałtu czy zabójstwa!” – kontynuuje  Thomas McEvilley.

Kilka razy w malarkę celowali z pistoletu, jednak w tłumie zawsze znajdowali się ludzie, którzy nie pozwalali pociągnąć za spust i zabierali broń. Wreszcie pistolet włożyli kobiecie do ręki i zmusili celować w siebie.

„Oddając decyzję w ręce publiczności, ryzykujesz zostać zamordowany. Odczuwałam  na sobie prawdziwą przemoc! Wszędzie panowała krytycznie agresywna atmosfera…” – opisuje swoje przeżycia Marina Abramović.

Po upływie 6 godzin, malarka odeszła przechodząc przez tłum zwiedzających. Ludzie w jednej sekundzie się zmienili i starali się unikać jej spojrzenia. Nikt nie chciał ponosić odpowiedzialności za swoje czyny. Wydawało się, iż wszyscy pragnęli jak najszybciej zapomnieć o tym, jak znęcali się nad kobietą.

Źródło ofigenno

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.