Najstraszniejsze zawody wszech czasów

0
757

Znalezienie pracy w czasach obecnych staje się coraz trudniejsze.  Recesja gospodarcza likwiduje miejsca pracy na całym świecie, bez względu na kompetencje i wiedzę potencjalnych pracowników. Jednak my mamy chociażby jakiś wybór. W czasach starożytnych ludzie wykonywali takie straszne prace, że nawet wspominając o nich pojawiają się dreszcze.

Nomenclator

Teraz technologie sprawiają, że nie musimy się martwić swoją złą pamięcią. Zerknij do notatek w telefonie i od razu przypomnisz sobie, czy kupiłeś chleb. W Starożytnym Rzymie  problem ten załatwiano w inny sposób. Bogaci mieszkańcy zmuszali jednego ze swoich niewolników zapamiętywać wszystkie ważne informacje , od imion i do dat. Biednemu niewolnikowi pękała głowa od nadmiaru danych, co więcej, za jakikolwiek błąd zostawał skazany na śmierć.

Westalka

Jedyne  w swoim rodzaju kobiety-kapłanki Rzymu i okolic.  Westalka miała obowiązek zachowania dziewictwa do 30 lat:  jeśli dziewczyna ulegała pokusie i złapano jej na gorącym uczynku – zostawała zakopana żywcem.

Degustator

Do obowiązków tego człowieka należało próbować wszystko, co trafiało na stół do króla. Niby łatwizna: jedz sobie ananasy, marcepany i popijaj to wszystko winom. Jednak przeciętny średnioweczny król zmieniał przez załę życie 5-6 personalnych degustatorów , ponieważ trucizna była najłatwiejszym sposobem zrucić z tronu monarcha.

Wioślarz na galerze

Praca na galerze była równoznaczna karze śmierci, jednak przed tym należało się kilka lat stasznego męczenia. Wioślarze na galerze,  skuci po dwoje i przykuci tym samym łańcuchem do wiosła, spędzali resztę wswojego życia na mokrej od krwi i potu ławce. Bicie batogami, okropne jedzenie – oczekiwali na śmierc jak na zbawienie. Ale nawet ona była okrutna : galera po przegraniu bitwy morskiej zwykle szła na dno i topiła przykutych do wioseł niewolników.

Dentysta

Teraz zawód dentysty należy do najbardziej prestiżowych. W krajach rozwiniętych praca dentystów doceniana i dość dobrze opłacana. Jednak proszę sobie wyobrazić  średniowiecznego dentystę , który musi pracować z pacjentami mającymi pełno okropnych, zmartwiałych zębów. Żadnej higieny , natomiast duże ryzyko złapać  infekcję z otwartej rany.

Poborca podatków

Państwo zawsze znajdzie sposób, że otrzymać to, co mu się należy. Obecnie płacimy podatki z własnej woli ( w większości przypadków) , ale kilka stuleci temu pieniążki zbierali specjalni ludzie podrózujący po całym kraju. Spróbujcie wyobrazić sobie człowieka, któremu grozi niebezpieczeństwo 24/7. Na jego „skarby” polują bandyci, a każdy wkurzony rolnik może znieść głowę, ktorą w wypadku braku pieniędzy zniesie król. Świetna kariera!

Szpieg

Jeszcze jeden zawód, który z upływem czasu stał się nawet romantyczny. Współcześnych szpiegów traktujemy jako idealnych bezstrasznych rycerzy , znających sztuki walki, posiadających broń i mega nowoczesny sprzęt. Szpieg w przesłości najczęściej musiał po prostu donosić. Płacono za to mało choć niebezpieczeństwo było wysokie.

Źródło social.dnpmag

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.