7 produktów, których już nie zjesz po tym jak dowiesz się z jak są robione

0
348

Przemysł spożywczy jest bardziej zawiły niż nam się może wydawać. Na Ziemi żyje ponad 7 mld ludzi. Tak duża liczba ludności wymaga dużej produkcji żywności. Na świecie istnieje wiele fabryk przetwórstwa żywności, które produkują ją szybko i z niskiej jakości składników. Wiadomym jest, że żywność zalegająca na półkach sklepowych jest tania właśnie dlatego, że jest w niej sporo dodatków, barwników i substancji, które nigdy nie powinny trafić do żołądka człowieka.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego co jemy na co dzień. Zbytnio zaufaliśmy producentom żywności, i uważamy, że jeśli coś jest w sprzedaży to nie może nam zagrozić. Z tego artykułu dowiesz się jakie składniki i jakie procedury stosują wytwórcy produktów żywnościowych, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku. Po jego przeczytaniu z daleka będziesz omijać opisane produkty spożywcze.

Paluszki krabowe

Bez wątpienia znasz ten produkt. Paluszki są częstym składnikiem wielu dań kuchni azjatyckiej. To popularny dodatek do sałatek, ryżu oraz do sushi. Niestety, paluszki krabowe mają niewiele wspólnego z prawdziwym krabem. Właściwie paluszki robi się z pozostałości oprawianych ryb, które zostały wykorzystane w innych procesach produkcyjnych. Pozostałości rybne są mielone i dodaje się do nich sól, konserwanty i cukier, a następnie formuje się paluszki. Jak widzisz paluszki krabowe jeśli już zawierają mięso z kraba, to są to jedynie śladowe ilości.

Ser w plastrach

Jeśli należysz do wielbicieli sera w plastrach, to po przeczytaniu tego punktu już nim nie będziesz i nie odważysz się więcej po niego sięgnąć. Wszystkie sery w plastrach produkowane są z dużej ilości składników chemicznych, które nie tylko nadają mu smak, kolor, lecz również nie ulegają rozkładowi. Jeśli przyjrzysz się uważnie plasterkowi takiego sera, zauważysz, że znacznie różni się on od plastra prawdziwego sera. Śmiało można uznać, że jest to produkt „seropodobny”.

Parówki

Parówki to kolejny produkt, którego skład jest podejrzany. Zwłaszcza jeśli parówki są produkcji przemysłowej, ich skład podany na opakowaniu może znacznie odbiegać od rzeczywistego. Najczęściej parówki produkuje się z resztek różnych mięs, najczęściej jest to mięso krów bądź świń, a także z podrobów i odpadów jakimi są skóry czy chrząstki. Resztki tych zwierząt są mielone, odpowiednio doprawione i zabarwione, a następnie formowane w odpowiedni kształt. Czy dalej masz ochotę na parówki?

Chipsy ziemniaczane

Na rynku można znaleźć wiele smaków chipsów ziemniaczanych, gdyż stały się one jedną z najpopularniejszych słonych przekąsek. Jak nazwa wskazuje, chipsy wytwarzane są z ziemniaków. Niestety rzeczywistość tego nie potwierdza, a chipsy mają niewiele wspólnego z prawdziwymi ziemniakami. Najnowsze brytyjskie badania wykazały, że chipsy w składzie mają mniej niż 60% ziemniaków. Pozostałe 40% to mąka, konserwanty, sól i inne podejrzane składniki.

Galaretka

Galaretka to bardzo popularny deser dla dzieci, wystarczy zalać go gorącą wodą, zamieszać i odczekać aż zastygnie. Nie dziwne, że dzieci uwielbiają takie desery, gdyż dzięki sztucznym barwnikom galaretka przyjmuje różne kolory. Jakie składniki możemy znaleźć w galaretce? Otóż, galaretka jest mieszaniną kości, stawów i krwi zwierzęcej z dodatkiem barwników i konserwantów.

Kiełbasa

Ten produkt występuje w wielu typach. Kiełbasy produkuje się najczęściej z resztek zwierzęcych wymieszanych wraz z ich krwią. Po dokładnym wymieszaniu dodaje się sól i konserwanty, które pozwolą przechować mięso na dłużej. Następnie, mięso odstawia się do zmacerowania i wypełnia nim jelita, które uprzednio zostały wydobyte z tych zwierząt.

Czekolada

Kakao jest jednym z najbardziej popularnych produktów spożywczych, jeśli mamy na myśli desery. Jednakże, obecnie czekoladę produkuje się z masła czekoladowego. Ten produkt to opiekane nasiona kakaowca, które podlegają kilku procesom. Następnie dodaje się cukier, konserwanty, barwniki oraz inne chemikalia. Kakao zawarte w takich czekoladkach jest niskiej jakości. Lepszym wyborem jest czekolada gorzka, choć mniej słodka niż popularna czekolada mleczna jest znacznie zdrowsza.

Źródło kfiatki.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.