Nie powstrzymuj gazów! Oto 7 nieoczekiwanych korzyści, które przynosi puszczanie bąków!

0
1083

Jeśli kiedykolwiek poczułeś się zawstydzony, gdy zdarzyło Ci się puścić gazy w towarzystwie, nie martw się! To po prostu świadczy o tym, że jesteś zdrowy.

Pierdzenie może nie należy do uroczych czynności, ale z pewnością to doskonały sposób do oceny naszego zdrowia. Gazy wskazują na dobrze funkcjonujący układ trawienny i zrównoważony poziom bakterii jelitowych.

Według thefartfacts.com, gazy składają się z:

9% azotu

21% wodoru

9% dwutlenku węgla

7% metanu

4% tlenu

1% siarkowodoru (to on powoduje nieprzyjemny zapach)

Ludzie puszczają bąki średnio 5-10 razy dziennie. Najwięcej gazów pojawia się podczas snu. Żywność, która powoduje wzdęcia, jest bogata w węglowodany. Są to takie produkty jak: fasola, karczochy, produkty mleczarskie, słodkie ziemniaki, owies, orzechy, soja i pszenica.

Pomimo tego, co myśli społeczeństwo, kobiety pierdzą tak samo często, jak mężczyźni. Faktycznie rzecz biorąc, thefartfacts.com informuje, że kobiety posiadają bardziej skoncentrowane i śmierdzące gazy. Dowiedziono tego w badaniu, w którym mężczyźni i kobiety jedli ten sam rodzaj i ilość jedzenia.

Oto kilka powodów, dla których warto nie wstrzymywać gazów:

#1 Wzdęty brzuch

Wzdęty brzuch jest spowodowany nagromadzeniem się gazów w jelitach, które sprawiają, że czujesz się jak jeden wielki balon. Jeśli twoje spodnie są trochę ciasne, nie krępuj się i pozwól sobie wypuścić trochę gazów na wolność.

#2 Gazy pomagają zbilansować dietę!

Puszczanie wiatrów może pomóc ustalić, czy dany produkt jest dobry dla Ciebie, ponieważ organizm reaguje na różne rodzaje żywności w inny sposób. Więc, jeśli jesz dużo czerwonego mięsa, Twoje strzały będą głośne i bardzo śmierdzące – to znak, że brakuje w diecie warzyw. Jeśli jesz dużo węglowodanów, będzie ich więcej, ale będą miały bardziej neutralny zapach.

#3 Jelito grube będzie zdrowsze

Zatrzymywanie gazów lub próba manipulowania czasem jego uwolnienia może zaszkodzić okrężnicy i powodować powstanie hemoroidów. Ci, którzy mają kłopoty z okrężnicą nie powinni wstrzymywać gazów.

#4 Zmniejszy się ból brzucha

Trzymanie gazów może powodować bóle brzucha, spowodowane rozszerzaniem jelit i zwiększonym ciśnieniem. Więc, pozwolenie sobie na wypuszczenie gazów pomoże złagodzić Ci dyskomfort w brzuchu. Aby pomóc w wydostaniu się bąka na wolność, możesz delikatnie masować brzuch, wspomoże to przepływ gazów przez układ trawienny.

#5 Zapach

Chociaż nikt tego nie przyzna, każdy lubi zapach swoich bąków. Może dlatego, że instynktownie wiemy, że informuje nas o zdrowiu organizmu. Dzieje się tak, ponieważ siarkowodór wytwarzany w jelitach podczas trawienia może zapobiec mitochondrialnym uszkodzeniom naszych komórek.

#6 Alergie pokarmowe

Wzdęcia mogą być pomocne podczas ustalania, czy mamy alergię pokarmową, jak na przykład nietolerancja laktozy. Dzieje się tak, ponieważ organizm po spożyciu alergenu wytwarza znaczne ilości gazów, które powodują wzdęcia. Jeśli podejrzewasz, że posiadasz uczulenie na dany produkt, skonsultuj się z lekarzem.

#7 To przyjemne!

Pierdzenie wprawia nas w lepszy nastrój! Jeśli to nie jest wystarczająco dobry powód, aby puszczać wiatry… nie wiem, co jest. Poza tym, każdy puszcza bąki, dlatego nie warto się krępować!

Jeśli nadal wstydzisz się swoich gazów, możesz spróbować wykonać następujące czynności, aby zminimalizować ich ilość:

Upewnij się, że nie masz żadnej choroby wymagających opieki lekarskiej

Zwolnij tempo jedzenia

Unikaj napojów gazowanych i sztucznych substancji słodzących

Bądź bardziej aktywny.

Źródło 5minutdlazdrowia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.