Mózg chłopców i dziewczynek rozwija się inaczej już w życiu płodowym

0
376

Mózg człowieka funkcjonuje w sposób złożony, a jego rozwój różni się w przypadku obu płci.

Choć nadal nie poznano pełnego funkcjonowania mózgu, zauważalne są istotne różnice w rozwoju mózgu płci męskiej i żeńskiej niemowląt.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy życia prenatalnego mózg chłopców rozwija się nieznacznie szybciej niż ma miejsce to u dziewczynek. Móżdżek, czyli część mózgu odpowiedzialna za ruch i koordynację, rośnie o 8% szybciej wśród płodów męskich. Wynika z tego, że wzrost obszarów mózgu odpowiedzialnych za rozwój motoryczny jest szybszy u chłopców, ale część odpowiedzialna za pamięć już rozwija się nieco wolniej.

Jednakże, wrażliwość widzenia i słuchu rozwija się szybciej w przypadku dziewcząt. Są lepsze od chłopców, jeśli chodzi o pamięć i płynność mowy. Mogą one wykazywać zwiększoną i szybszą zdolnością do zapamiętania słów niż chłopcy.

Mózg dziecka rozwija się bardzo szybko, a średnia stopa wzrostu w pierwszych 3 miesiącach życia wynosi 1% dziennie, natomiast 0,4% dziennie po 3 miesiącu rozwoju dziecka. Połączenia nerwowe są budowane z niewiarygodną prędkością 25000 połączeń w każdej minucie.

Niemowlęta rozwijają te połączenia w miarę zdobywania umiejętności i uczenia się nowych rzeczy. Na przykład, gdy dziecko przechodzi z czołgania do chodzenia, niektóre części mózgu tworzą nowe połączenia między komórkami. W wieku 2 lat, mózg Twojego dziecka osiąga prawie 80% wielkości mózgu dorosłego człowieka.

Zdolność do rozwijania pewnych cech zależy od tego, jak dziecko jest wychowywane. Jeśli często rozmawiacie lub czytasz mu, najprawdopodobniej będzie miało zdolność znakomitej komunikacji niezależnie od płci. Możesz wskazywać na rzeczy, nazywając je i pokazując dziecku. Poczekaj na reakcję lub odpowiedź, nawet jeśli będzie nią uśmiech lub niezrozumiałe gaworzenie.

Wcześniejsze dojrzewanie mózgu u kobiet jest dobrze znane. Jeśli chodzi o rozwój tego organu wraz z wiekiem, reorganizuje on pewne informacje z biegiem czasu, aby zapisać to, co jest ważne i wyciąć niepotrzebne lub niepożądane informacje.

Tego rodzaju “przepisywanie” informacji pomaga poprawić funkcjonalność mózgu poprzez reorganizację sieci neuronowej. Zdarza się to dość wcześnie u kobiet, gdyż w wieku około 10 lat, natomiast u mężczyzn, zdarza się to pomiędzy 15 a 20 rokiem życia. Z tego powodu mówi się, że kobiety dojrzewają szybciej, podczas gdy mężczyźni potrzebują trochę czasu.

Podczas gdy mężczyźni lepiej pamiętają i rozróżniają kierunki, kobiety potrafią działać wielozadaniowo, ale nie można stwierdzić, kto jest lepszy lub bardziej inteligentny. Różnica zdolności poznawczych rozwija się z powodu różnic w płci, co znowu wynika z dominujących hormonów u obu płci.

Jednak rozwój podstawowych umiejętności człowieka, takich jak nauka chodzenia i rozmowy dzieje się we własnym tempie i zależy również od środowiska, w którym maluch się wychowuje.

Ważne jest, aby stymulować różne obszary mózgu dziecka już od narodzin. Zachęć swoich synów, aby rozmawiali więcej, również o swoich uczuciach i emocjach. Naucz swoje córki, aby znalazły swoją drogę przez emocjonalny wir wczesnego dojrzewania. Daj swoim dzieciom szerszy zakres rozwoju. Sposób wychowywania dziecka ma ogromny wpływ na rozwój jego mózgu!

Źródło 5minutdlazdrowia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.