75% kierowców popełnia tych 8 błędów

0
255

Kiedy słyszymy o błędach popełnianych przez kierowców, większość z ludzi twierdzi, że nas to nie dotyczy. Począwszy od małego zadrapania, aż do większych zdarzeń, obwiniamy drugiego kierowcę. Według ekspertów, niektóre błędy popełniamy już na początku, przed uruchomieniem samochodu. Błędy te można wyeliminować, wystarczy zwrócić uwagę na drobne szczegóły. Zapoznaj się z błędami popełnianymi przez kierowców i wyeliminuj je, aby poprawić swoje umiejętności.

1. Nieprawidłowa pozycja

Niemieckie badania pokazują, że 75% kierowców przyjmuje nieprawidłową pozycję za kierownicą. Taka pozycja nie tylko powoduje ból pleców, lecz w razie poważnej kolizji może narazić na poważne obrażenia, szczególnie w przypadku wystrzelenia poduszki powietrznej. Ważne jest, aby sprawdzić wysokość siedziska. Oczy kierowcy powinny znajdować się w połowie wysokości szyby przedniej. Dzięki takiej pozycji kierowca dobrze widzi co dzieje się przed nim, wokół niego oraz bez problemu widzi całą deskę rozdzielczą. Kierowcy powinni siedzieć wygodnie, bez problemu dotykając siedzenia łopatkami.

2. Ręka na drążku zmiany biegów

Twój instruktor zawsze powtarzał Ci, żeby trzymać ręce na kierownicy. Po zakończeniu kursu większość kierowców o tym zapomina. Natomiast część kierowców po zmianie biegów lubi trzymać rękę na drążku. Czy wiesz, że poprzez takie trzymanie ręki możesz uszkodzić skrzynię biegów? Stałe trzymanie ręki na drążku, wywiera wpływ na elementy układu, powodując ich uszkodzenie i przyspiesza ich zużycie, zwłaszcza w manualnych skrzyniach bigów. Zawsze pamiętaj, aby obie ręce trzymać na kierownicy.

3. Noga na sprzęgle

Pedał sprzęgła nie jest miejscem w którym powinna znajdować się lewa stopa. Jeśli wydaje Ci się, że nie wywierasz na niego nacisku, jesteś w błędzie. Nawet delikatny nacisk na pedał sprzęgła powoduje jego przyspieszone zużycie. Stały docisk tarczy sprzęgła do tarczy ciernej powoduje nagrzewanie się sprzęgła i przyspiesza jego ścieranie się. Czym to skutkuje? Wysokim rachunkiem za wymianę sprzęgła. Lewa noga powinna więc spoczywać z boku.

4. Nieodpowiednie obuwie

Przydarza się to każdemu kierowcy. Kiedy nadchodzi lato, kierowcy dla wygody zakładają klapki. W przypadku kobiet, częstym przestępstwem podczas jazdy samochodem są szpilki. Według badań agencji ubezpieczeniowych, aż 25% kobiet i 13% mężczyzn prowadzi samochód w klapkach. Nigdy tego nie rób! Ten rodzaj obuwia nie trzyma się dobrze pedałów. Podczas jazdy może dojść do ześlizgnięcia się klapek z pedału, co grozi wypadkiem.

5. Wciskanie pedału gazu, gdy samochód jest na wolnych obrotach

Podczas pracy silnika na wolnych obrotach, nie należy zbyt mocno wciskać pedał gazu. ponieważ silnik otrzymuje sprzeczne informacje. Silnik “myśli”, że trzeba zwolnić, podczas gdy pedał gazu mówi mu coś innego. Jest to tak zwane “przeciąganie silnika”. Jeśli samochód zwalnia, wówczas należy zredukować bieg na niższy bądź nawet o kilka stopni, jeśli tego wymaga sytuacja.

6. Niskie ciśnienie w oponach

Jeśli na desce rozdzielczej Twojego samochodu zaświeci się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach, to wiedz, że zwlekałeś zbyt długo. Ciśnienie oraz ogólny stan opon powinno sprawdzać się regularnie. W momencie, gdy kontrolka już się zaświeci jest to najgorszy z możliwych scenariuszy. Należy niezwłocznie znaleźć stację, gdzie można dobić powietrze do opony. Niskie ciśnienie w oponach, nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale również uniemożliwia wykonanie nagłego manewru w niebezpiecznej sytuacji.

7. Brak uwagi na drodze

Rozproszenie kierowcy jest główną przyczyną wypadków, a korzystanie z telefonu jest największym tego winowajcą. Eksperci są zgodni, że nawet jazda w słuchawkach naraża na niebezpieczeństwo nie tylko Ciebie, lecz także innych. Podczas jazdy należy skupić się na drodze i panujących na niej warunkach. Pisanie SMS-ów podczas jazdy w skutkach przypomina jazdę pod wpływem alkoholu.

8. Skupienie na złej części drogi

Analizowanie nieznanego terenu podczas jazdy jest skomplikowane, ale zamiast koncentrować się na znakach drogowych i innych punktach, skup wzrok na drodze przed Tobą. Wyjeżdżanie poza swój pas ruchu to częsty problem, któy jest oznaką braku koncentracji. Jeśli nie jedzie z Tobą pasażer, który mógłby Cię nawigować, wyposaż się w mapę GPS. Takie urządzenie bez problemów doprowadzi Cię do celu. Zapamiętaj te wskazówki przed kolejną podróżą.

Źródło kfiatki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi na Facebooku tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.