Rujnujemy legendy! Kilka znanych zdjęć, które okazały się fejkiem

0
1251

Internet  nierzadko robi nam niespodzianki w postaci mądrych manipulacji zdjęciowych.  Jedni użytkownicy zaczynają się śmiać, a inni nie mają zaufania.

Znaleźliśmy kilka jaskrawych przykładów zdjęć, które zaskoczyły użytkowników na całym świecie, ale tak naprawdę nie są prawdziwe.

Nominanta bez nominacji

Jeden z najstarszych i najbardziej znanych przykładów wirusowych zdjęć. Pojawienie się  tego zdjęcia, kiedy jeszcze tylko zaczynali wykorzystywać Photoshop, wywołało dużo dyskusji w internecie. Tak naprawdę  te dwa obrazki nie są związane między sobą, lecz bardzo dobrze połączone.  Chyba najbardziej w tej sytuacji ucierpiała reputacja National Geographic. Chodzi o to, że zdjęciu często towarzyszył napis „ Nominacja Najlepsze zdjęcie Roku od National  Geographic”

Zamek-wyspa albo wyspa-zamek

Krótki , ale bardzo treściwy i kuszący napis „ Zamek-wyspa, Irlandia” nie daje ci żadnej szansy. Chce się wszystko zostawić i pojechać do Dublina, żeby chociażby jednym okiem zerknąć na ten cud stworzony przez człowieka. Niestety taka wycieczka, to samo, co jechać do Neverland, bo to zdjęcie tylko dobry Photoshop, w który uwierzyli miliony użytkowników sieci.

Ale owoc!

Już od kilku lat przed początkiem sezonu letniego w sieciach pojawiają się niesamowite zdjęcia soczystego smakołyku.  Jak jego tylko nie nazywali: niebieski, księżycowy, chiński, japoński… Co  prawda nikt nie mówi o najważniejszym: nie istnieje takiego oryginalnego owocu.

Teoria Wielkiego Wybuchu

„Jeśli jesteś jednym z najbardziej znanych naukowców na świecie, to musisz zaakceptować to, że będą Cię wspominać w każdej sytuacji” – powiedział A. Einstein w 1911r. Żart, tak naprawdę on tego nie mówił. I  nie jeździł na rowerze blisko wybuchu jądrowego w Nevadzie w 1962 roku. Tym bardziej, że  ten wielki uczony w tym momencie już 7 lat jak nie żył.  Otóż dwa zdjęcia zostały połączone w jedno i teraz cieszą oko internautów  wszystkich bez wyjątku portalach społecznościowych.

Legendarna czołówka

Dwa lata temu w Runecie pojawiło się zdjęcie , na którym pokazano rzekome zakulisowe nakręcanie legendarnej czołówki studia Metro Goldwyn Mayer. Może dla kogoś to było miłe i śmieszne, jednak obrońcy zwierząt byli oburzeni takim traktowaniem króla zwierząt. Żeby uniknąć nieporozumień, informujemy: zdjęcie podrobione. Oryginalny wpis na stronie świadczy o tym, że lew w ty momencie był w jednej z klinik na tomografii komputerowej.

Strach ma wielkie oczy

Patrząc na te zdjęcia nie da się wstrzymać uśmiechu.  Nieprzewidziane sytuacje podczas nakręcania filmów o dzikiej naturze oczywiście czasami  się zdarzają – jednak nie w ty wypadku. O tym świadczy kształt głowy niedźwiedzia i trochę zielonej trawy na jego przedniej łapie. Wyrok – Photoshop.  Jeśli podzieliłeś się tym zdjęciem, a nie wiedziałeś o co chodzi, to niestety oszukano Cię.

Duży biały ( narysowany) rekin

Zdjęcia zwierząt zawsze wywołują zainteresowanie ludzi.  Mega zdjęcie dużego rekina z komentarzem: „ Zdjęcie roku od National Geographic” podzieliło opinię internautów w 2016 roku. Jedni byli przekonani, że zdjęcie prawdziwe, drudzy nie uwierzyli w odwagę i profesjonalizm fotografa. W rezultacie – kolejne ujawnienie prawdy , a National Geographic wszystko wyjaśnia publiczności.

Bardzo silny malec

Mimo to, że w czasie ciąży kobieta czuje , jak dziecko kopie i nawet może widzieć wypukłość na swoim brzuchu, ściany brzucha są zbyt grube, żeby odcisk nogi był wyraźnie widoczny. Ponadto, noga wydaje się nieproporcjonalna dla maleństwa w  brzuchu. Nawet gdyby dziecko potrafiło to zrobić, to należałoby go nazwać Heraklesem. Nikt nie wie skąd się wzięło to zdjęcie, ale chyba jest fałszywe, jak i jego późniejsze kopie, dlatego nie warto wierzyć własnym oczom.

Sekundę przed …

To oszukujące zdjęcie pojawiło się w Internecie kilka tygodni po ataku 11 września.  Mimo to, że pojawiają się oczywiste i logiczne pytania (jak turysta mógł nie usłyszeć szumu samolotu? Dlaczego o tym nie powiedział fotograf? w jaki sposób ocalała kamera?) , tragedia całej sytuacji i jej odzwierciedlenie w świadomości ludzi na całym świecie spowodowały rozpowszechnianie się zdjęcia w internecie. Jednak później położono kres temu mitowi  i znaleziono wspomnianego  wyżej turystę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.