7 sensownych powodów dla których biegamy

0
84

Ponad 18 milionów osób ścigało się w ubiegłym roku. Ale nasze relacje z bieganiem są znacznie bardziej osobiste, niż dowolna liczba może ujawnić. Biegać? Czy nie biegać? Biegniemy by osiągać  cele albo by uciec od problemów. Biegniemy, by zostać sami, ale też by poczuć się jednością ze światem. Biegniemy by schudnąć, zabić stres. Biegniemy, ponieważ nie możemy sobie wyobrazić, nie posuwania się naprzód.

Bieganie, w przeciwieństwie do innych ćwiczeń czy sportu, jest bardzo osobiste i indywidualistyczne. „Czas i odległość są zależne tylko od Ciebie, a wygrywasz realizując swoje własne cele, które są dla Ciebie ważne”, mówi Mary Wittenberg, CEO Virgin Sport i była prezes New York Road Runners. „Sami określamy czas biegu. Ten element kontroli jest niezwykle atrakcyjny.”

Lubimy mieć kontrolę. Poza tym, rozmawialiśmy z dziesiątkami ludzi na temat przyczyn, które zwróciły ich w stronę asfaltu i sposobu na to, by wydoić więcej korzyści z każdego kilometra. Przeczytaj poniższe, stwórz własny plan i wyznacz swój własny kurs.

Biegamy, by schudnąć

Ponad połowa biegaczy może powiedzieć, że ich największą motywacją, jest utrzymanie stabilnej wagi, jak wskazują badania National Running USA Survey. Część zapytanych, uważa, że najbardziej atrakcyjne w bieganiu jest to, że nie musisz się tułać po zatłoczonych siłowniach, udawać, że potrafi się korzystać z jej nieraz dziwacznych przyrządzeń, ani zapisywać na wszelakie zajęcia fitnessowe. Wystarczy  wsunąć stopy w obuwie sportowe, wytruchtać z domu i ta-da zaczynasz ćwiczyć!

Zrób to po swojemu:

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, spraw by stało się ono Twoją rutyną. Biegnij lub uprawiaj jogging około 20-30 minut, trzy lub cztery razy w tygodniu. Pomału też możesz sobie urozmaicać bieg interwałami. Pamiętaj, że wystarczy Ci jeden trening interwałowy w tygodniu, by zapobiec możliwość nabawienia się kontuzji. Interwał nie tylko pozwala spalić kalorie w krótszym czasie, ale też dzięki niemu zmniejszysz swój apetyt. Podsumowując: jesz mniej i szybciej pozbywasz się zbędnych kilogramów. Czyż to nie jest idealne ćwiczenie?

Biegamy, by zapanować nad stresem

Doskonale znamy, chociażby z filmów, że ilekroć problemy i obowiązki zaczynają przytłaczać naszych bohaterów, Ci zakładają dresy, sneakersy i wychodzą wybiegać zmartwienia. Żadną nowością nie będzie, gdy podam przyczynę takiego zachowania. Oczywiście, chodzi o endorfiny, które są wydzielane podczas treningu. Nie każdy jednak jest świadomy, że szczyt ich wydzielania pojawia się w 30 min od rozpoczęcia intensywnego treningu i stopniowo spada po 60 minutach. Początkowo uważano, że hormony te wywołują uczucie euforii u sportowców, ale kolejne doświadczenia dowiodły, że endorfiny są odpowiedzialne za uczucie odprężenia, a także hamują wytwarzanie hormonów stresu tj. hormon adrenokortykotropowy i kortykosteroidy. Także, gdy poczujesz życiową bezradność. Biegnij. Wystarczy Ci pół godziny, by poczuć ulgę.

Zrób to po swojemu:

Wiedząc, że bieganie jest świetnym lekarstwem na stres, postaraj się wpleść je w swój codzienny harmonogram. Nie pozwól, by problemy się napiętrzyły, ponieważ może Ci zabraknąć siły na to, by się z nimi uporać. Staraj się skrupulatnie ćwiczyć i działać długofalowo. Będziesz wówczas spokojniejszym człowiekiem.

Biegamy, by czuć się fantastycznie

Euforia biegacza jest „fenomen stanu euforycznego, pojawiającym się podczas biegu długodystansowego lub innej długotrwałej aktywności fizycznej, powodującym zwiększoną odporność na ból i zmęczenie. Teoria euforii biegacza pojawiła się w latach 70. w USA na fali rosnącego entuzjazmu dla biegania, kiedy odkryto receptory opioidowe μ w mózgu. Zgodnie z tym poglądem endorfiny są wydzielane w mózgu ćwiczącej osoby podczas długotrwałego, ciągłego wysiłku fizycznego z intensywnością na poziomie od umiarkowanego do wysokiego, kiedy oddychanie jest utrudnione. Moment wystąpienia efektu odpowiada czasowi, po którym mięśnie zużywają cały glikogen w nich zmagazynowany. Po upływie ok. 45-60 minut podczas wysiłku następuje moment przejścia z oddychania aerobowego na anaerobowe, kiedy to powstaje tzw. dług tlenowy. Niedotlenienie wywołuje stres organizmu, co z kolei może powodować silne wydzielanie endorfin”. Tak przynajmniej twierdzi największe zbiorowisko wiedzy – Wikipedia. Czy euforia biegacza istnieje? Dla osoby która nigdy szczególnie nie ćwiczyła sama myśl o tym, że przez horrendalne zmęczenie można czuć szczęście brzmi idyllicznie. Jednak my potwierdzamy, ONA ISTNIEJE i nie tylko da Ci szczęście podczas wysiłku! Dzięki bieganiu przestaniesz odczuwać nudę, rozkojarzenie, a Twoje myślenie będzie zdecydowanie bardziej pozytywne.

Biegamy, by przekroczyć metę

Lista biegów organizowanych w naszym kraju z rokiem na rok się zwiększa, co jest powodem do dumy. Już teraz możemy zauważyć, tendencję wzrostową, która jest niebotyczna. Pamiętam jeszcze czasy, gdy na torach biegali tylko „dobrzy zawodnicy”. Obecnie organizowane są eventy dla biegaczy na których nie zobaczymy już wyłącznie ćwiczących od lat lekkoatletów, ale i zwykłych ludzi, którzy po prostu to lubią. Pocieszającym jest to, że w wyścigach nie chodzi już wyłącznie o widowisko, a o dobrą zabawę. Każdy może wziąć udział w maratonie, półmaratonie, kolorowym biegu, biegu zombie, biegu na orientację, mogę tak wymieniać cały dzień!

Zrób to po swojemu:

Skrupulatnie pilnuj swoich treningów. Jeśli zamierzasz wziąć udział  w wyścigu, musisz się na niego przygotować. Mierz każdorazowo dystans który przebiegasz, tempo, tętno i zapisuj wszystko w notatniku lub mobilnej aplikacji. Jest to świetny sposób by monitorować swój progres. Dzięki takim czynnościom będzie Ci łatwiej określić czy jesteś już gotowy na wyścig.

Biegamy, by zobaczyć świat

Słyszeliście kiedyś o “run-cation” czyli połączeniu wakacji z bieganiem? Ten trend staje się coraz częściej spotykany. Ludzie z całego świata decydują się dopasować wakacje pod maratony odbywające się w pięknych, bądź po prostu ciekawych miejscach. Już od paru lat słyszymy o sukcesach Disney Princess Half Marathon w Orlando, na którego przyjeżdżają ludzie z całego świata. Teraz inicjatywę podjął też Disneyland w Paryżu. Bieg z pewnością będzie bajkowy.

Jednym z najbardziej spektakularnych biegów, jednak stanowi Bieg Czterech Pustyń. Bieg składa się z czterech maratonów odbywających się, jak sama nawa wskazuje, na czterech różnych pustyniach na czterech kontynentach świata. Dobór pustyni nie był przypadkowy. Pustynie te stanowią najtrudniejsze trasy świata. Bieg składa się z: SAHARA RACE w Jordanii, GOBI MARCH w Chinach, ATACAMA CROSSING w Chile oraz  THE LAST DESERT na Antarktydzie. Każda z pustyń ma swoją specyfikę – Sahara jest najgorętsza, Gobi – najbardziej wietrzna, Atacama – najbardziej sucha, a Antarktyda – najzimniejsza. Teren i ukształtowanie jest zmienne: piasek, kamienie, skały, śnieg, lód, wydmy, góry. Całość uzupełnia temperatura powietrza od +40ºC na Atacamie do -30ºC na Antarktydzie. Podczas każdego z biegów zawodnicy mają do pokonania 250 km, podzielonych na 6 etapów, niosąc na plecach cały ekwipunek ważący minimum 10kg. Organizatorzy zapewniają jedynie wodę, miejsce do spania w namiocie i opiekę medyczną.
Bieg wymaga miesięcznych przygotowań i zdecydowanie nie jest dla każdego, jednak te widoki, warte są harówki.

Zrób to po swojemu:

Poszukaj takiej destynacji, która by Cię zainteresowała. Bieg będzie ciekawszy, a wakacje okażą się strzałem w dziesiątkę. W końcu, każdy z nas chciałby ucieszyć oko pięknymi miejscami. Pamiętaj, że podczas biegania możesz też sobie zrobić przerwę na jogę i kontemplację.

Biegamy, by nawiązywać znajomości

Chociaż ta forma aktywności jest najbardziej indywidualistyczna, jaka tylko może być, to bieganie w grupie niesie za sobą pewną unikatową energię. Umawianie się z grupą na bieganie to same pozytywy, takie jak pewność, że się nie wymigasz od treningu. Presja społeczna zawsze będzie dużym motywatorem. Dzięki wspólnemu joggingowi uda Ci się przebiec więcej, niż w pojedynkę. Czas szybciej zleci, a towarzystwo dodatkowo ubarwi drogę. Znów kłania się w naszym kierunku presja społeczna, na szczęście w przypadku biegania, jest ona wyłącznie pozytywna, ponieważ dzięki bieganiu w grupie, łatwiej przyjdzie nam zdecydowanie się na wzięcie udziału w zorganizowanym biegu.

Jeśli jednak wolisz biegać w pojedynkę, czy nie jest wspaniałym, gdy podczas wyczerpującego treningu biegacz z naprzeciwka prześle Ci motywujące pozdrowienie? Od razu dostaje się kopniaka!

Zrób to po swojemu:

Zapytaj się w lokalnym sklepie dla biegaczy o listę grup w Twoim otoczeniu, napisz post na facebooku, bądź użyj w tym celu joggingowej aplikacji. Z pewnością uda Ci się łatwo znaleźć kompana o podobnych celach i ambicjach. Możesz też stworzyć własną grupę, w której zrzeszysz swoich biegających przyjaciół.

Biegamy, by coś zmienić!

Źródło lifebow

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi na Facebooku tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.