Co pić a czego nie pić będąc na diecie

0
358

Kiedy planujemy stracić parę kilogramów powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, a więc również to co pijemy. Nawet jeżeli posiadasz świetnie dopracowaną dietę, ale będziesz pił słodkie napoje – wtedy z całą pewnością nie uda Ci się schudnąć. 

Jeżeli wyeliminujemy różnego rodzaju tuczące napoje z codziennej diety – będzie nam dużo łatwiej utrzymać wagę, niż w przypadku, gdy stale będziemy je spożywali.

Poniżej prezentujemy trzy listy napojów – takie, których powinno się unikać, takie, które są neutralne lub posiadają zrównoważone wady i zalety oraz takie, które pomogą nam w odchudzaniu.

Unikaj:

1. Słodzone napoje gazowane

Są całkiem smaczne. Ich smak jest w ten sposób zaprojektowany, żeby były smaczne. Przez lata się do nich przyzwyczajamy, a potem wydaje nam się, że zrezygnowanie z nich jest niemożliwe.
Jednak, jeżeli będziemy unikali tego typu napojów przez dłuższy czas, pijąc bardziej wytrawne, niesłodzone odpowiedniki – wtedy po czasie okaże się, że słodzone napoje gazowane wcale nam nie smakują.

Dlaczego należy ich unikać?

To całkiem oczywiste – posiadają ogromne ilości cukru oraz pustych kalorii. Napoje tego typu są świetnym sposobem na to, żeby się roztyć i to w bardzo niezdrowy sposób.
Przy okazji – nie dajcie się zwieść różnym napojom słodzonym typu „zero”, „light”, „diet” etc. Ze względu na substancje, które zawierają – również przeszkadzają w diecie.

2. Soki w kartonikach

Zdecydowana większość soków w kartonikach zawiera mniej więcej tyle samo cukru i kalorii co napoje gazowane. Dlatego należy ich unikać. Dla równowagi warto zauważyć, że przewagą tego typu soków jest to, że bądź co bądź są dużo zdrowsze od napojów gazowanych – zawierają pewną ilość różnego rodzaju substancji odżywczych etc.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli chcemy zgubić zbędne kilogramy, wtedy z całą pewnością powinniśmy unikać soków w kartonikach.

3. Energy drinki

Energy drinki to praktycznie w każdym przypadku bomby kaloryczne. W porządku – tymczasowo pobudzają, dają trochę energii, ale jednocześnie dostarczają naszemu organizmowi ogromne ilości cukru.
Dlatego jeżeli nie potrzebujesz naprawdę ogromnych ilości energii np. ciężka praca fizyczna, albo wyczynowy sport, to odpuść sobie spożywanie energetyków.

4. Kawa z dużą ilością dodatków

Śmietana, cukier, syropy smakowe i inne – sprawiają, że filiżanka lub kubek kawy mogą mieć nawet do 500-600 kalorii. Z tego powodu, należy absolutnie wystrzegać się tego typu napojów jeżeli się odchudzamy.
Kawa z dużą ilością kalorii z całą pewnością zrujnuje nasz bilans kaloryczny, a poza tym dostarczy pustych kalorii bez wartości odżywczych.

5. Napoje alkoholowe

W sklepach dostępne są różnego rodzaju napoje alkoholowe, które składają się ze słodkiego gazowanego napoju oraz pewnej, dosyć małej ilości alkoholu.
Tutaj należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy – po pierwsze zawierają dużo cukru tak jak wszystkie napoje gazowane, a po drugie – sam alkohol jest dosyć kaloryczny. Jednak wysokokaloryczność i duża zawartość cukru to nie koniec problemów.
Alkohol obciąża wątrobę i inne ważne organy, tym samym spowalnia nasz organizm, który działa na dużo gorszych obrotach. Z tego powodu, jeżeli się odchudzamy powinniśmy wystrzegać się picia alkoholu w każdej postaci.
Dlatego należy unikać piwa, wina, wódki oraz różnego rodzaju drinków alkoholowych. Tych ostatnich w szczególności. Dla przykładu –  jeden drink typu Biały Rosjanin może zawierać nawet około 700 kalorii. Odchudzasz się? W takim razie, z całą pewnością nie chcesz tego w swojej diecie.

6. Piwo dietetyczne

W wielu internetowych publikacjach mówi się o tym, że dobrym zamiennikiem względem tradycyjnego piwa, będzie piwo dietetyczne. Faktycznie – będzie ono mniej kaloryczne, jednak – nadal będzie miało sporo tych kalorii. Dlatego jeżeli zamierzamy naprawdę się odchudzać, to po prostu go unikajmy.
Picie piwa dietetycznego na diecie to trochę oszukiwanie samego siebie. Nie ma najmniejszego sensu tego robić.

Neutralne:

1. Naturalne soki

W przeciwieństwie do soków z kartonika – naturalne, wyciskane soki owoce są bardzo zdrowe i nie zawierają dodatku cukru. Jednak – nadal posiadają spore ilości naturalnego cukru.
Oznacza to, że są świetnym źródłem węglowodanów, które są nam potrzebne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, kiedy można pić takie soki jeżeli chcemy zrzucić wagę. Na pewno nie przed spaniem!
Natomiast świeżo wyciskany sok owocowy, może być świetnym dodatkiem do śniadania. W takim przypadku, z całą pewnością nie zaszkodzi, a da nam sporo energii do działania. No i oczywiście, zawiera dużo witamin – zależnie od tego jakich owoców użyjemy.

2. Smoothie

Banany, maliny, porzeczki, truskawki wymieszane z jogurtem lub mlekiem – to doskonały sposób na smaczne smoothie. Podobnie jak w przypadku świeżo wyciskanych soków z owoców – w kontekście dodatku do śniadania mogą być bardzo dobrym pomysłem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że lepiej unikać smoothies w różnych kawiarniach czy restauracjach, ponieważ prawdopodobnie będą zawierały dodatek cukru, lodów lub miodu. Oczywiście zawsze możemy poprosić, przy zamówieniu, aby nie dodawano tego typu składników.

3. Mleko

Jako takie nie powinno ani zaszkodzić, ani pomóc. Jedyne co możemy podpowiedzieć, to aby unikać mleka z wyższą zwartością tłuszczu i raczej starać się pić to, które zawiera go mniej.

4. Napoje na bazie yerba mate

Jakkolwiek sama yerba mate pomaga w odchudzaniu – tak popularne ostatnimi czasy napoje na bazie yerba mate w tym nie przeszkadzają. Posiadają one pewne ilości słodzików, są jednak dosyć znikome.
Dlatego napoje tego typu będą bardzo dobrym zamiennikiem dla słodzonych napojów gazowanych oraz energy drinków, ponieważ napoje na bazie yerba mate posiadają działanie pobudzające.

Pomogą w odchudzaniu:

1. Woda
Odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne jeżeli chodzi o odchudzanie. To dzięki odpowiedniej ilości wody sprawiamy, że tłuszcz szybciej znika z naszego organizmu, ponieważ picie wystarczających ilości wody – sprawia, że nasz metabolizm przyspiesza.

Oprócz tego – jeżeli pijemy wodę, to nie pijemy słodkich napojów, jeżeli nie pijemy słodkich napojów – wtedy spożywamy dużo mniej niepotrzebnych kalorii.

2. Sok warzywny

Soki warzywny posiadają praktycznie same zalety. Zawierają małe ilości kalorii, zamiast tego duże ilości składników odżywczych. Dlatego mogą być świetnym dodatkiem praktycznie do każdego posiłku spożywanego w ciągu dnia – czy będzie to śniadanie, obiad czy kolacja.

Dlatego optymalnie będzie spożywać sok owocowy na śniadanie – ponieważ zawiera wysoką wartość energetyczną, a do kolejnych posiłków, zamiast tego spożywać soki warzywne. W ten sposób odpowiednio i zdrowo zbalansujemy naszą dietę.

3. Czarna kawa

Potrzebujesz się pobudzić? Czarna kawa to świetne rozwiązanie. Zawiera antyoksydanty, które są zdrowe dla organizmu, oprócz tego, prawie w ogóle nie posiada kalorii, po prostu pobudza.

Dlatego w przeciwieństwie do kawy, która jest bogata w różnego rodzaju dodatki – czarna kawa jest świetnym elementem diety.
Co do samego wpływu na odchudzanie jako takie, to jest to niejednoznaczne, ponieważ przyspiesza pewne elementy metabolizmu, a pewne zwalnia. Dlatego zakłada się, że jest ona pod tym względem neutralna, ale została umieszczona w tej sekcji, ponieważ nie ma żadnych przesłanek, które sugerowałyby, że czarna kawa przeszkadza w odchudzaniu.
Oczywiście warto zaznaczyć, że nie należy pić zbyt dużej ilości kawy. Obciążą to żołądek oraz może prowadzić do zatrucia kofeinowego, które nie jest niczym groźnym, ale jest nieprzyjemne.

4. Zielona herbata

Nie tylko nie ma kalorii i pobudza tak jak kawa, ale oprócz tego jest pod wieloma względami zdrowsza od kawy. Poza tym – istnieją badania, które wskazują na to, że spożywanie zielonej herbaty przyspiesza działanie naszego organizmu.

Źródło lifebow

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi na Facebooku tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.