7 ciekawych zjawisk które zachodzą podczas snu

0
331

Sen jest bardzo ważną częścią naszego życia. Pomaga nam zregenerować organizm i zyskać siłę i energię na każdy kolejny dzień. Jednak od czasu do czasu, w czasie snu można zaobserwować pewne zjawiska, które nas niepokoją. Jednak według lekarzy są zupełnie normalne i nie zagrażają naszemu zdrowiu. Chcesz dowiedzieć się o czym mowa? Listę dziwnych zjawisk zachodzących w czasie snu znajdziesz w dalszej części artykułu.

Uczucie spadania

Zdarza Ci się, że podczas snu czujesz się jakbyś spadał lub budzisz się nagle gwałtownie szarpiąc ręką albo nogą? Zjawisko to nazywa się hipnagogicznym szarpnięciem. Skąd ono się bierze? W czasie snu nasze ciało poddane jest tak zwanemu paraliżowi sennemu, ale czasami kiedy zasypiamy lub zaczynamy się wybudzać, mózg wysyła sygnały do śpiącego jeszcze ciała, które powodują szarpnięcie lub dają wrażenie, że spadamy. Czasami zjawisko to połączone jest ze snem w którym to spadamy w przepaść. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy nie są pewni, ale wydaje się, że zjawisko to zdarza sie zazwyczaj gdy jestesmy przemęczeni lub niewyspani. Wówczas nasz mózg i ciało zasypiają w nierównym tempie, stąd mogą pojawiać się bodźce, powodujące takie właśnie reakcje.

 

Chodzenie przez sen

Chodzenie przez sen czyli lunatykowanie jest kolejnym ciekawym zjawiskiem, które odbywa się w trakcie snu. O ile większość zjawisk tego typu jest nieszkodliwa, o tyle lunatykowanie może okazać się zagrożeniem dla naszego zdrowia czy życia. W trakcie lunatykowania Twój mózg pozostaje w fazie snu, ale ciało odbiera bodźce i przez to właśnie wstajesz i wykonujesz zwykłe czynności. Osoba obserwująca Cię z boku może nawet nie wiedzieć , że właśnie śpisz, a Ty po przebudzeniu nie będziesz o niczym pamiętał. Dlaczego jest to tak niebezpieczne? Ponieważ w trakcie lunatykowania możesz nawet wyjść z domu i obudzić się nie wiedząc gdzie. W ekstremalnych przypadkach tego zjawiska ludzie gotowali czy nawet prowadzili samochód.

Mówienie przez sen

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu około 5% dorosłych mówi przez sen. Zazwyczaj zdarza się to podczas pierwszych godzin snu, kiedy nasze ciało nie zapadło jeszcze w całkowity paraliż senny. Zazwyczaj mówimy o tym co akurat nam się śni. Co ciekawe, dzieci znacznie częściej mówią przez sen, tendencja ta spada jednak gdy zbliżają się do wieku dojrzewania. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się mówić przez sen?

 

Cyklicznie powtarzające się sny

Sen jest sposobem w który mózg przetwarza informacje, regeneruje się i zapamiętuje pewne zdarzenia. Zazwyczaj nie pamiętamy co śniło nam się danego dnia lub szybko o tym zapominamy. Jeżeli zdarzy Ci się, że kilka razy przyśnił Ci się ten sam sen, nie musisz się obawiać. Nie oznacza to nic złego. Powtarzające się sny mogą występować z powodu wielu problemów, które nasz mózg stara się rozwiązać. Zazwyczaj, gdy pojawia się podobna sytuacja, mózg dopasowuje do niej sen. Co ciekawe, tego rodzaju marzenia senne są oparte na Twojej rzeczywistości. Jeżeli byłeś na przykład świadkiem lub uczestnikiem jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia, może być to element snu cyklicznego.

Świadomy sen

Czy zdarzyło Ci się kiedyś pójść zasnąć, a w tym czasie śnić o tym, że się budzisz i wykonujesz jakieś czynności, po czym po chwili okazuje się, że był to tylko sen? Prawdopodobnie doświadczyłeś świadomego snu, w którym Twój mózg tylko częściowo zdążył zasnąć, dlatego odbiera bodźce z zewnątrz. Często w trakcie świadomego snu masz wrażenie, że coś dzieje się dookoła Ciebie, ale Ty nie możesz się obudzić.

 

Słyszysz głośne dźwięki przez sen

Może wydawać Ci się, że jest to dziwne, ale takie rzeczy często się zdarzają. Jeżeli w trakcie snu budzisz się bo nagle słyszysz głośny dźwięk przypominający wybuch lub wydaje Ci się, że widzisz rozbłysk światła, masz do czynienia ze specyficznym rodzajem hipnagogicznego szarpnięcia. Jes to zupełnie normalne zjawisko, które występuje gdy mózg zdążył już zasnąć, ale zmysły wciąż pozostają wrażliwe na bodźce.

Doświadczenia astralne

Jest to zjawisko neuropsychologicze, w którym w trakcie snu widzisz siebie jakby z boku. Może Ci się na przykład wydawać, że obserwujesz siebie samego śpiącego spokojnie na łóżku. Dla wielu osób jest to niezaprzeczalny dowód na istnienie duszy, dla naukowców jest to trudny temat, na który od lat szukają wyjaśnienia. Wydawać by się mogło, że jest to coś w rodzaju świadomego snu. Bez wątpienia nie musisz obawiać się tego zjawiska.

Źródło kfiatki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi na Facebooku tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.