7 korzyści wynikających z ćwiczenia planka każdego dnia

0
387

Ćwiczenia z masą ciała cieszą się ogromną popularnością w świecie fitnessu dzięki ich praktyczności i prostocie. Pomagają one wypracować idealną sylwetkę jedynie przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Do jednej z form tego typu ćwiczeń należy ponadczasowy plank, czyli tzw. deska. Deska jest jedną z najskuteczniejszych spośród wszystkich metod ćwiczeń. Dlaczego? Ponieważ nie wymaga dużego zaangażowania i jednocześnie daje szansę na osiągnięcie widocznych rezultatów w relatywnie krótkim czasie.

Podczas wykonywania deski mięśnie brzucha podtrzymują całe plecy i kręgosłup. Tym samym mięśnie te pełnią niezwykle istotną rolę w zapobieganiu przed kontuzjami. Jednak aby mięśnie brzuszne mogły z sukcesem pełnić tę „ochronną“ funkcję, absolutnie wszystkie mięśnie powinny być jednakowo mocne i regularnie poddawane treningom. Wynika z tego, że wykonywanie codziennie ćwiczenia typu deska jest świetnym sposobem na wzmocnienie wszystkich mięśni i wówczas – również sposobem na zdrowy kręgosłup.

Przekonajmy się zatem, co się stanie, jeśli będziesz wykonywał deskę każdego dnia:

1. Wzmocnisz mięśnie tułowia i wydajność

Plank jest idealnym ćwiczeniem mięśni brzucha, jako że angażowane są wszystkie najważniejsze grupy mięśni głębokich, tj. tych, które stabilizują całe ciało. Należą do nich: mięsień poprzeczny brzucha, mięsień prosty brzucha, mięsień skośny zewnętrzny oraz mięśnie pośladkowe. Należy jednak pamiętać, aby nie lekceważyć żadnej z tych grup mięśniowych, ponieważ dopiero wzmacnianie ich wszystkich może przynieść optymalne rezultaty. Jeśli zaczniesz pracować nad tymi grupami mięśni zauważysz:

Mięsień poprzeczny brzucha: łatwość w podnoszeniu większych ciężarów.

Mięsień prosty brzucha: większą wydajność organizmu, szczególnie skoczność. Ta grupa mięśni jest ponadto odpowiedzialna za słynny sześciopak.

Mięsień skośny zewnętrzny: zwiększoną zdolność do stabilnego wykonywania ćwiczeń typu zgięcia boczne i skręty ciała.

Mięśnie pośladkowe: wzmocnione plecy oraz mocne i zgrabne pośladki.

2. Zmniejszysz ryzyko kontuzji pleców i kręgosłupa

Plank jest taką formą ćwiczenia, która z jednej strony daje możliwość rozbudowania tkanki mięśniowej, a z drugiej pozwala w pełni kontrolować nacisk na kręgosłup czy biodra. Według Amerykańskiej Rady ds. Ćwiczeń, regularne wykonywanie deski znacząco redukuje ból pleców oraz wzmacnia mięśnie i zapewnia mocne wsparcie dla całych pleców (szczególnie w ich górnej części).

3. Doświadczysz intensywnej poprawy układu metabolicznego

Planking jest ogromnym wyzwaniem dla całego ciała. Przede wszystkim dzięki codziennym treningom spala się więcej kalorii niż podczas wykonywania tradycyjnych ćwiczeń, takich jak na przykład brzuszki. Mięśnie, które zostaną znacząco wzmocnione za sprawą codziennych planków bez wątpienia zapewnią spalanie większej ilości kalorii, nawet podczas siedzenia! To jest istotne dlatego, że z reguły większość czasu w ciągu dnia spędzasz siedząc przed komputerem. Codzienne wykonywanie deski od 1 do 10 minut przed lub po pracy nie tylko usprawni Twój metabolizm, ale także sprawi, że układ metaboliczny będzie cały czas odpowiednio pracował (nawet podczas snu!).

4. Wzmocnisz całą sylwetkę

Wykonywanie deski usprawnia umiejętność utrzymywania prostej i stabilnej postawy. Poprzez wzmacnianie mięśni głębokich (tj. mięśni tułowia) będziesz w stanie cały czas zachować poprawną postawę. Będzie to rezultat właśnie wzmocnionych mięśni brzucha, które w zasadniczy sposób wpływają na ogólną kondycję szyi, ramion, klatki piersiowej i pleców.

5. Poprawisz równowagę

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że stojąc na jednej nodze chwiałeś się i nie byłeś w stanie utrzymać równowagi na dłużej niż kilka sekund? I to nie dlatego, że byłeś pijany? (no chyba, że akurat byłeś). Jeśli nie udało Ci się stać wówczas prosto (i byłeś trzeźwy), działo się tak za sprawą Twoich mięśni brzusznych, które nie były wystarczająco mocne, aby zapewnić Ci poczucie równowagi. Idealnym rozwiązaniem tego problemu są ćwiczenia typu deska boczna i deska z naprzemiennym unoszeniem rąk i nóg. Dzięki nim podniesiesz swoją wydajność w praktycznie każdej aktywności sportowej.

6. Staniesz się elastyczny jak nigdy wcześniej

Elastyczność jest główną korzyścią, jaka płynie z regularnego wykonywania planków. Ta forma ćwiczeń rozbudowuje i rozciąga wszystkie grupy tylnych mięśni – ramiona, łopatki i obojczyk. Tym samym rozciąga ścięgna udowe, podbicia stóp i palce. Ponadto, dodając do tego ćwiczenia tzw. plank boczny pracujesz nad mięśniami skośnymi. To z kolei przyniesie Ci jeszcze więcej korzyści, szczególnie jeśli chodzi o przeprostowanie palców – ruch, który jest niezwykle ważny przy utrzymywaniu przez ciało jego wagi.

7. Dzięki plankom skorzysta Twoja głowa

Ćwiczenie typu deska w dużym stopniu wpływa także na układ nerwowy, ponieważ pomaga poprawić ogólne samopoczucie. Jak to się dzieje? To bardzo proste: planki rozciągają te grupy mięśni, które zwykle powodują napięcia w ciele. Tylko pomyśl: całymi dniami siedzisz, czy to w domu czy w pracy – mięśnie ud są stale uciskane, a nogi stają się ciężkie przez to, że są zgięte przez kilka godzin. Również Twoje ramiona się napinają, ponieważ cały dzień – pracując przy komputerze – siedzimy w pozycji zgarbionej. To wszystko wpływa na stan mięśni i układ nerwowy! Dobra wiadomość jest taka, że planki nie tylko ukoją Twój mózg, ale także „wyleczą“ Cię z uczucia niepokoju i złości oraz pomogą zniwelować objawy depresji. Możesz to osiągnąć, ale planki muszą stać się częścią Twojej codziennej rutyny!

Kiedy już wszystko zostało wyjaśnione wystarczy, abyś wykonał teraz jedno próbne ćwiczenie typu plank. Codzienna 5-10 minutowa deska na pewno pozwoli Ci zauważyć rewelacyjne rezultaty.

Poniżej znajduje się infografika, pokazująca jedne z najlepszych planków, które w równym stopniu rozwijają grupy mięśni brzucha:

Czy jesteś gotów poświęcić 5-10 minut w ciągu dnia, aby zadbać o formę, zdrowie, a co najważniejsze – stać się silny jak tur? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak“, zacznij już dziś i spraw, aby planki stały się częścią Twojego życia!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.