Coraz więcej osób pada ofiarą gaslighting-u i nie ma o tym pojęcia. Czy jesteś jedną z nich?

0
452

Gaslighting

Przemoc w związku nie musi wiązać się tylko i wyłącznie z fizycznym znęcaniem się nad drugą osobą. Czasami terror emocjonalny pozostawia po sobie o wiele większe spustoszenie w psychice krzywdzonej partnerki/partnera. Takie zbrodnie trudno udowodnić, czasami nawet same ofiary nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje.Ofiarami tego typu przemocy częściej padają kobiety, ale nie jest to zasada. Oto sposoby, na jakie gaslighter doprowadza swoją ofiarę do stanu zwątpienia, skrajnego braku pewności siebie i depresji.

Bagatelizowanie

Kiedy ofiara czuje się skrzywdzona i chce o tym porozmawiać, zawsze słyszy zdania w stylu: „Nie dramatyzuj”, „Jak zwykle przesadzasz”, „Co ty znowu sobie wymyśliłaś, jesteś nienormalna”. Z czasem ofiara naprawdę zaczyna się zastanawiać, czy nie wyolbrzymia problemów, czuje się bardzo samotna i cierpi w milczeniu.

Dołowanie

Gaslighterzy zmierzają do tego, aby ich ofiara czuła się od nich uzależniona. „Beze mnie byś sobie nie poradziła”, „Nikt inny by cię nie chciał” – to zdania, które często padają z ich ust.

Zaprzeczanie

Gdy ofiara próbuje udowodnić swoją krzywdę, czy to tylko przed oprawcą, czy przy świadkach, ten zwyczajnie zaprzecza. Często nawet odwraca kota ogonem i to jej przypisuje zarzucane mu czyny. Robi to tak sugestywnie i wiarygodnie, że ofiara zaczyna wątpić w swoje zdrowie psychiczne i zastanawia się, jak było naprawdę. Efekt ten potęgują często wypowiadane przez oprawcę zdania typu „Posłuchaj sama siebie”, „Jesteś wariatką”, „O czym ty mówisz, odbiło ci!”

Ignorowanie

Kiedy ofiara próbuje rozmawiać o problemie, gaslighter albo ją bagatelizuje, albo całkowicie ignoruje zbywając słowami : „nie mam zamiaru słuchać tych bzdur po raz kolejny”.

Celowe wprowadzanie błąd

Jeżeli ofierze już uda się w jakiś sposób udowodni gaslighterowi winę, ten wmawia jej, że to nie porozumienie. „Źle mnie zrozumiałaś, nie o to mi chodziło”. Co więcej, próbuje wzbudzić w niej poczucie winy: „Jak mogłaś pomyśleć, że o to mi chodzi”, „Za kogo ty mnie masz”, „To ‚świetnie’, że uważasz, że byłbym do tego zdolny…”

Co robić?

Jeśli jesteś ofiarą gaslightingu, nie licz na to, że partner się zmieni. Nie możesz ratować związku kosztem siebie. Będzie tylko gorzej, więc działaj od razu, aby przerwać ten toksyczny układ. Ofiary gaslightingu kończę z depresją, często doprowadzane są do chorób psychicznych, nerwic, czasami nawet samobójstw. Nie daj sobie wmówić, że „bez niego/niej zginiesz marnie”. Poradzisz sobie.

 

Źródło viralka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi na Facebooku tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.