Leżał kompletnie nagi i pozwalał widzom dotykać swojego ciała. Za namową matki zrobiła to też 4-latka!

1
998
1. A mum allowed her four year old daughter to participate by instructin....jpg

W Muzeum Sztuki Współczesnej w São Paulo (Brazylia) w ramach Panoramy Sztuki Brazylijskiej 2017 swój performance zaprezentował niemiecki artysta Wagner Schwartz.

Chcąc nawiązać do prac zmarłej artystki Lygii Clark i oddać jej hołd, postanowił wcielić się w „rolę” jednej z jej rzeźb. W tym celu w show zatytułowanym „Zwierzę” leżał kompletnie nago na ziemi i pozwalał zgromadzonym wokół niego widzom dotykać swojego ciała. „Gdy stoję lub leżę nagi i bezbronny pozwałam moim widzom wejść w interakcję z moim ciałem. Zapraszam ich, by je dotykali, zmieniali jego pozycję, tworzyli za jego pomocą zupełnie nowe obrazy” – wyjaśnia swój pomysł.

Być może jego występ przeszedłby niezauważony, gdyby nie fakt, że wśród publiczności obecne były dzieci. Jak się okazuje, one również brały udział w kontrowersyjnym przedstawieniu. W serwisie YouTube dostępne jest nagranie, na którym widać, jak zachęcona przez matkę 4-latka podchodzi do artysty i dotyka jego ud! W mediach rozpętała się burza. Dziennikarze i internauci piszą o przekroczeniu granic dobrego smaku i obyczajności. Inni posuwają się jeszcze dalej, twierdząc, że to już pedofilia.

Występu Schwartza bronią przedstawiciele Muzeum. „Akcję przygotowano dla wybranych gości. Dziecko było z mamą, która także jest artystką. Dziewczynka chciała wziąć udział w wydarzeniu” – mówił rzecznik placówki. Według niego w tym show nie było erotyki. Prokuratura stanu São Paulo rozpoczęła już dochodzenie w tej sprawie. Śledztwo ma wykazać, czy Muzeum nie naraziło dzieci i młodzież na konfrontację z treściami obscenicznymi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.