E-papierosy są równie niebezpieczne jak te tradycyjne. Wywołują te same choroby płuc

0
218

E-papierosy wydają się być bezpieczniejszą alternatywą, gdy chcesz rzucić palenie, ale czy są zdrowszym odpowiednikiem tradycyjnych papierosów? Okazuje się, że wcale tak nie jest.

Badanie wykazało, że e-papierosy powodują te same szkodliwe choroby płuc co zwykłe papierosy. Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Karoliny przeprowadzili badanie, w wyniku którego choroby zapalne płuc, astma, toczeń rumieniowaty, łuszczyca i układowe zapalenie naczyń mogą być bezpośrednim skutkiem zaciągania się e-papierosem.

Zespół do przeprowadzenia badań wykorzystał rzeczywiste próbki ludzkich dróg oddechowych. Dr Mehmet Kesimer, profesor patologii wyjawia:

Istnieje pewna dezorientacja w społeczeństwie, co do tego, czy e-papierosy są bezpieczniejsze niż papierosy tradycyjne, ponieważ potencjalne niekorzystne skutki dopiero zaczynają być badane. Nasze wyniki sugerują, że e-papierosy mogą być tak samo szkodliwe, jak zwykłe papierosy.

W badaniu uczestniczyło 15 użytkowników papierosów elektronicznych, 14 palaczy regularnych papierosów i 15 niepalących. Pomimo niewielkiego rozmiaru grupy, naukowcy byli przekonani, że wyniki powinny prowadzić do dalszych badań i rozważań na ten temat.

Udostępnij pixabay.com

Używanie elektronicznego inhalatora nikotyny przynosi niepożądane skutki zdrowotne. W ostatnich latach stały się one bardzo popularne na całym świecie, częściowo ze względu na przekonanie, że ​​są stosunkowo nieszkodliwe lub pomagają palącym odejść od tego zwyczaju. Na całym świecie rynek e-papierosów jest wyceniany na 25 miliardów funtów, czyli 33 miliardów dolarów, a w Polsce na blisko 0,5 miliarda zł.

Inne badania, przeprowadzone przez zespół w Szwecji, skupiły się na względnym bezpieczeństwie korzystania z e-papierosów. Naukowcy stwierdzili, że te zawierające nikotynę mogą zwiększyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Udostępnij pixabay.com

Podobnie jak w poprzednim badaniu, 15 wolontariuszy, którzy nigdy wcześniej nie używali papierosów elektronicznych, uczestniczyli w eksperymencie. Testy wykazały u nich wzrost ciśnienia krwi, tętna i zesztywnienie tętnic po 30 minutach po użyciu elektronicznego inhalatora. Wyniki badań osób, które używały papierosów nie zawierających nikotyny, nie zgłaszały takich efektów.

Dr Magnus Lundback z Uniwersytetu Medycznego w Sztokholmie, powiedział:

W ciągu ostatnich kilku lat liczba użytkowników elektronicznych papierosów wzrosła dramatycznie, jako że opinia ogółu społeczeństwa uważa, że są one nieszkodliwe. Jednakże kwestia bezpieczeństwa papierosów elektronicznych jest sporna, a coraz większa liczba dowodów sugeruje, że nie jest to ani zdrowsze, ani bezpieczniejsze rozwiązanie.

U ochotników narażonych na e-papierosy zawierających nikotynę odnotowano znaczny wzrost częstości pracy serca i ciśnienia krwi. Zauważono, że efekty były tymczasowe, ale naukowcy uważają, że w wyniku wielokrotnego używania e-papierosów możliwe jest, że staną się trwałe.

Źródło 5 minutdlazdrowia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z przyjaciółmi na Facebooku tym, czego się przed chwilą dowiedziałeś!

ZOSTAW KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz.
Proszę wpisz tutaj swoje imię.